Bebek ve Çocuklarda uyku süresi ne kadar olmalıdır?

Bir yeni doğan bebek, 24 saatin nerdeyse yüzde 70’ini uykuda geçirir. Bebek ve çocukların uykusu erişkinlerden farklılık gösterir. Mi adında doğan bir bebekte, uyku 3 evreden oluşur. REM uykusunun karşılığı olan aktif uyku, NREM uykusunun karşılığı olan pasif uyku ve belirsiz uyku. Yeni doğan döneminde, uykunun üçte ikisi aktif uyku yani REM uykusundan oluşur. Büyüme ile birlikte REM uykusu giderek azalır. REM uykusu, bebeğin beyin gelişimi ve olgunlaşmasını sağlar. Uyku süresi, yeni doğan döneminden ergenlik dönemine kadar farklılık gösterir.
Aşağıdaki tabloda, yaşa göre çocuklardaki uyku süresi gösterilmiştir.

YAŞ Ortalama Uyku Süresi Genel Uyku Süresi Şekerleme sayısı
ay 12–2 saat / gün 14,5 saat / gün 16–10 3
yaş 3–1 saat / gün 13,5 saat / gün 16–9 2
yaş 5–3 saat / gün 11 saat / gün 13–9 1
yaş 13–5 saat / gün 10 saat / gün 12–8 0
Ergenlik saat / gün 9 saat / gün 10–8 0

Yeni doğan bir bebek, uyku ve uyanıklığı 24 saat içine dağılmış bir şekilde yaşar. Yaşamın ilk 3 ayında, haftalar içinde uyku giderek gece saatlerine yoğunlaşır. Üçüncü aydan sonra gündüz uykusu gün içinde şekerlemeler şeklinde ortaya çıkar. REM uyku süresi 6. aydan itibaren çocukluktaki normal seviyesine yani uykunun yüzde 30 –35’ine iner.
Kişiye özgü uyku yapısı 6. aydan itibaren kendini gösterir. Çocuğun normal uyku süreli mi, yoksa kısa ya da uzun süreli uyku ihtiyacı olan bir insan mı olacağı bu yaşlarda kendini belli eder. Gelecekte, özellikle uykusuzluk hastalıklarının gelişimini engellemek açısından bebeğin uyku uyanıklık ritminin oturmasına ilk 6 ayda dikkat etmek gereklidir. Üçüncü aydan itibaren bebek kendi odasında ve kendi yatağında uyumaya bırakılmalıdır.