İnmede dikkat edilmesi gereken uyku hastalıkları nelerdir?

Uykuda solunum hastalıkları ve özellikle uyku apne sendromu ile inme arasında çift yönlü bir ilişki vardır. Uyku apne sendromu tek başına inmeye neden olurken, inme geçirmiş hastalarda da santral ve obstruktif uyku apne sendromu ortaya çıkar.
Özellikle, beyin damar tıkanıklığı sonucu gelişen inmelerin yüzde 25’i gece geç saatlerde meydana gelir.

Uyku apne sendromunun, inme riskini 2 ile 4 kat arttırdığı birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Uyku apne sendromunun inmeyi tetiklemesinin ardında 2 büyük neden yatmaktadır.

 1. Uyku apne sendromu, inme için kabul edilen aşağıdaki tüm risk faktörlerini tek başına arttıran bir hastalıktır.
  • Hipertansiyon
  • Kalp hastalıkları (kalp ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, kalp damar hastalığı)
  • Şişmanlık, Diabet, kan yağlarının yüksekliği
  • Ateroskleroz (Damar sertliği)
  • Kan akışkanlığının azalması/ pıhtılaşmaya eğilimin artması
  Yukarıda detaylı olarak anlatıldığı üzere, uyku apne sendromu, hipertansiyon ile birlikte farklı tiplerde kalp hastalıkları riskini arttırır. Bunun yanı sıra, normal beslenmeye rağmen giderek artan kilo alımının en önemli sebeplerinden biri uyku apne sendromudur. Uyku apne sendromu bir çok mekanizma üzerinden diabet hastalığına zemin hazırlar ve tedavi edilmediği taktirde kan şeker yüksekliğinin ilaca rağmen kontrol altına alınamamasına neden olur. Uyku apne sendromunun özellikle beyni sulayan damarlarda daralmaya da yol açtığı gösterilmiştir. Tüm bunların yanı sıra, apneler nedeniyle gece ortaya çıkan kanda oksijen azlığı kan akışkanlığını azaltarak damarlarda tıkanmaya yatkınlığı arttırır.
 2. Uyku apne sendromu beyin damarlarının elastikiyetini bozan bir hastalıktır.
  Apne ile eşzamanlı olarak, beyin ana damarlarında ortalama basınç ve kan akım hızı artar. Ancak apne bitiminde, bu damarlardaki kan akım hızı normal seviyesinin yüzde 25 kadar altına iner. Kan akım hızı normal düzeylerine ancak 60 saniye içinde ulaşır. Ardı sıra tekrarlayan apnelerin varlığında, bu normal durum hiçbir zaman sağlanamaz. Beyin, uyku sırasında gelişen bu ani basınç değişikliklerinden korunacak yeterlilikte değildir. Sonuç olarak, beyin dokusunun kanlanmasının bozulması sonucu inme gelişir.

İnme’de diğer önemli bir husus da uyku apne sendromunun varlığı durumunda, bunun tedavisinin hastalığın seyrine olan etkisidir. İnme geçirmiş ve uyku apne sendromu olan kişiler, uyku apne tedavisini kullanmazlar ise, tekrar inme riski 5 kat artmaktadır. Bununla birlikte, inme sonrası hastanede kalma süresi artmakta ve inmenin düzelmesi anlamlı olarak gecikmektedir.