Kalp hastalıklarında ne gibi uyku hastalıkları olur?

Kalp yetmezliğinde en sık görülen uyku hastalığı santral uyku apne sendromu ve uykuda Cheyne Stokes solunumudur. Bu hastalarda, uykuda solunum hastalıklarının tedavi edilmemesi, kalp yetmezliği tedavisini de olumsuz yönde etkiler. Kalp yetmezliği hastalarının yüzde 30’unda ayrıca uyku apne sendromu da bulunur. Solunumun uykuda aksaması, kalbin kan pompalama işlevini yeterli düzeyde yapamamasına neden olur. Kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçlar, uykuda solunumu etkilemez. Uyanıklıkta kalp fonksiyonlarını düzeltici görev gören bu ilaçlar, uykuda solunum hastalığının varlığında yeterli düzeyde etki edemez ve kalp yetmezliği uyanıklıkta kontrol altına alınmış olsa da, uykuda devam eder.
Kalp ritim bozukluğu hastalarında, uyku apne sendromu sıktır. Ritim düzenleyici ilaçlar, apnelerin ortaya çıkarttığı ritim anomalilerine etkili olmaz. Bu nedenle, bu hastalar gece uykuda kalp krizi veya inme açısından risk altındadırlar.
Kalp damar hastalığı veya geçirilmiş kalp krizi olan hastalarda da uyku apne sendromu çok sık görülür. Kalp krizi geçirenlerde uyku apne sendromunun, sağlıklı insanlara göre 3 kat fazla olduğu gösterilmiştir. Kalp ve beyin damarlarında pıhtı oluşumunu tetiklediği bilinen uyku apne sendromunun bu hastalarda mutlaka tedavi edilmesi gerekir.