Menopozda uykuda ne gibi değişiklikler olur?

Menopozun en önemli belirtileri gece uykunun bozulması ve gündüz yorgunluk halidir. Menopozdaki kadınların en az yarısında uyku bozukluğu mevcuttur.
En sık görülen uyku bozukluğu uykuya dalmakta güçlüktür. Sıcak basmaları ve gece terlemeleri uykuya dalmayı geciktirir ayrıca sık uyanmalara neden olur. Bu belirtinin östrojen azlığı sonucu geliştiği düşünülmektedir. Hormon tedavisi alan kadınlarda uykusuzluğun daha az görüldüğü bilinmektedir.
Menopozda ortaya çıkan hormonsal değişiklikler, bu dönemde stresle başa çıkmanın zorlaşmasına ve bazı psikiyatrik hastalıkların, kalp ve damar hastalıklarının ve şişmanlığın ortaya çıkmasına neden olur.
Menopozda ortaya çıkan depresyon, östrojen azlığına bağlı gelişen uykuya dalma ve sürdürmede zorluğun yanı sıra, sık uyanmalar, kötü içerikli rüyalar ve kâbuslara yol açar. Tüm bu belirtiler kalitesiz ve bölünmüş gece uykusu ile birlikte gündüz yorgunluk ve uykululuğa yol açar. Uykunun bozulması, depresyonun daha da derinleşmesine neden olur.
Menopozda, şişmanlık, tansiyon hastalığı ve diğer kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığı erkekler ile neredeyse eşit hale gelir. Menopozda, kadınlarda en sık görülen uyku hastalığı uyku apne sendromudur. Bu hastalık, başta tansiyon hastalığı olmak üzere, şişmanlık ve kalp ve damar hastalıklarının gelişimini daha da kolaylaştırır veya bu hastalıkların tedavilerini zorlaştırır. Gerek uyku hastalıkları ve gerekse diğer hastalıkların birlikteliği bir kısır döngüye yol açarak gerek uyku gerekse uyanıklığı olumsuz yönde etkiler. Menopoza girmiş bir kadında, kilo alımı ve tansiyon yüksekliği başlamış ise uyku apne sendromu açısından mutlaka tetkik ve tedavi gerekliliği vardır. Zira uyku apne sendromunu tedavi etmeden, ne şişmanlık ne de tansiyon yüksekliği, ilaçlara rağmen tam anlamıyla kontrol edilemez.