Uyku hastalığı reflüye yol açar mı?

Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile şekillenen bir hastalıktır. Reflü, sadece uykuda ortaya çıkabilir ki, buna uyku ile ilişkili reflü adı verilir. Uyku ile ilişkili reflü, hastanın, ağzına gelen ekşi bir tat veya göğüs bölgesinde ağrı veya yanma hissi ile uykudan uyanabildiği bir rahatsızlıktır. Bu durum hasta tarafından genellikle kalp üzerinde yanma hissi olarak tariflenir. Ağrı karın üst bölgesi veya boğaz bölgesinde gibi tariflense de genellikle göğüste hissedilir. Oluşan ağrının ve kalp üzerindeki yanma hissinin nedeni genellikle asidik nitelikteki mide içeriğinin geriye doğru akışı sonucu yemek borusunun tahrişe uğramasıdır. Bu rahatsızlıktan dolayı uykudan uyanmalar sonucu uyku bölünmesi, sık uyanmalar ile şekillenen uykuyu sürdürmede zorluk ve kötü kalitede uyku yakınması ortaya çıkar. Hastaların sabah uyandıklarında seste çatallaşma, boğazda yanma yakınmaları da reflü lehinde değerlendirilir. Reflü bazen belirtisiz de seyredebilir.
Uyku ile ilişkili reflünün sıklığı bilinmemektedir. Genel toplumda yaklaşık yüzde 7 ile 10’unda günlük olarak kalp üzerinde yanma hissi olduğu, yanma hissi olan bu kişilerin yaklaşık yüzde 75’inin de haftada en az iki veya üç defa uykudan kalp üzerinde yanma hissiyle uyandığı bildirilmektedir. Haftalık olarak düşünüldüğünde, kalp üzerinde yanma hissi şikâyetinin normal topluluğun yaklaşık üçte birinde olduğu düşünülmektedir. Kadın erkek sıklığı konusunda bir bilgi yoktur.
Bu hastalığın başlangıç yaşı bilinmemektedir, ancak görülme sıklığı yaşla artar. Aslında, yaşlı erişkinlerde reflünün ortaya çıkışı ciddi sonuçlara neden olabilir. Reflü nadiren tam tedavi edilen acımasız bir hastalıktır. Tedavisiz bırakılırsa hastalığın gidişatı yıllar içinde ilerler ve hasta doktora yemek borusu iltihabı, hasarları, yapışıklıkları ve kanamaları gibi ciddi sonuçlar ile gelebilir.

Reflü tek başına ortaya çıkabileceği gibi, göğüs içi negatif basıncı arttıran uyku apne sendromu gibi bazı uykuda solunum hastalıklarının bir belirtisi de olabilir. Apne sırasında üst soluk yolunun kapanması, göğüs içinde havanın hapsolmasına ve göğüs içinde artmış negatif basınca neden olur. Apne sonlanıp üst soluk yolu açıldığında, bu negatif basınç aniden ortadan kalkar. Apne başlangıç ve sonlanışındaki bu basınç farklılığı, bir nevi vakum etkisi yaparak, mide içeriğinin yemek borusuna çekilmesine yani reflüye neden olur.