Uykuyu etkileyen ilaçlar nelerdir?

Uyku ile ilgili bir yakınmanın başlaması durumunda, başka hastalıklar için kullanılan ilaçların varlığına ve kullanım şekline dikkat etmek gerekir.
Başta depresyon olmak üzere, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları uykusuzluğa yol açar. Bu tip ilaçların sabah saatlerinde alımı önerilmelidir. Buna karşın bazı depresyonda kullanılan ilaçların uyku getirici etkisi vardır.
Tansiyon hastalığı ve kalp hastalığında kullanılan ilaçların uykuya etkisi değişkendir. Ritim bozukluğunda kullanılan ilaçlar genellikle uykusuzluk ve gündüz yorgunluk yapma eğilimindedir.
Kan yağlarını düşürmek amacıyla kullanılan ilaçların çoğu uykusuzluk veya kötü kalitede uykuya yol açar.
Alerji için kullanılan ilaçlar uykululuğa yol açtıklarından, akşam saatlerinde kullanılmalı, gündüz alınmaları gerekiyor ise, dikkat gerektiren işler ve görevlerden uzak durulması önerilmelidir.
Grip veya üst solunum enfeksiyonlarında kullanılan bazı ilaçların içinde, uyanıklığı artıran “efedrin” maddesi bulunur. Gece alındığında ciddi anlamda uykusuzluğa yol açabilir.
Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun uyku getirici etkisi bulunmaktadır.
Ağrı kesici ilaçlar, mekanizmaları gereği uykuyu bozma etkisi beklenen ilaçlar olmakla birlikte, kişisel bildirimler uykuyu iyi yönde etkilediği şeklindedir. Bu etkinin ağrının kontrolü nedeniyle olduğu düşünülmektedir.